Svatý kopeček u Mikulova je magické místo

Mikulov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10

Mikulovskou chloubu Svatý kopeček uvidíte už zdálky. Tvoří ji  jurský vápenec. Přírodní lokalita se tyčí 363 metrů nad mořem a je součástí Pavlovských vrchů.  Na vrcholu svítí bělobou církevní objekty.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. července 2020

Křížová cesta na svatý Kopeček proti moru

Plochý vrchol se strmými srázy. Tak by se dala charakterizovat přírodní dominanta Mikulova Svatý kopeček. Je vyhledávanou turistickou destinací  a významným poutním místem. Na vrchu najdete kostel sv. Šebestiana, kapli Božího hrobu a zvonici. Křížová cesta, která na Svatý kopeček vede, je jednou z nejstarších v českých zemích a obsahuje sedmnáct objektů.  Jejím zakladatelem byl v roce 1630  kardinál František z Dietrichsteina. Hlavním podnětem vzniku byla vděčnost Bohu za překonání morové epidemie v roce 1622. Kromě zmíněných církevních objektů na vrchu bylo vystavěno ještě 14 kapliček. Všechny během staletí prošly rekonstrukcemi. O poslední restaurování se zasloužilo v uplynulých letech město Mikulov s podporou dotačních programů.  Kapličky uvidíte v plné kráse už cestou nahoru.  Ve zvonici si můžete prohlédnout expozici o historii křížové cesty.  Z vyhlídkového místa na vrcholu budete mít Mikulov jako na dlani. Zahlédnete Turold s Děvínem, v Rakousku Kreutzberg s hradem Falkenstein. 

V přírodní rezervaci žije třeba kudlanka nábožná 

Od roku 1992 je místo vyhlášeno přírodní rezervací.  Na jižních svazích roste třeba kosatec nízký, kosatec písečný, kavyl Ivanův, oržanka horská. Štěrbiny skal prorůstá tařice skalní a žluťucha smrdutá. Východní svah se zase zalíbil křovinám s hlohem.  Na Svatém kopečku můžete pozorovat mnoho  živočichů.  Můžete narazit na kudlanku nábožnou nebo roháče obecného. Létají tu chrousti, v trávě objevíte pavouky slíďáky. Z ptáků můžete pozorovat ťuhýka obecného nebo drozda zpěvného. Ve skalní stěně lomu hnízdí i výr velký. 

Zajímavost: Mariánská pouť se koná každou první zářijovou neděli 

Určitě mnozí z vás mají spojený Svatý kopeček s tradicí mariánských poutí, kterou přerušila jen druhá světová válka. A od roku 1946 už se poutníci mohou opět každý rok s kopií sošky Černé madony loretánské vydat k vrcholu. Legendy praví, že plastika Černé madony, kterou dovezl kardinál František Dietrichstein z italského Loreta, měla zázračné schopnosti léčit. Když se sem vypravíte první zářijovou neděli, stanete se svědky pochodu poutníků i vy. Uvidíte děvčata a chlapce v krojích, staré, mladé, jak společně stoupají kolem čtrnácti zastavení křížové cesty až ke kapli svatého Šebestiána. Tam se koná poutní pobožnost. 

Tipy na ubytování

Jak na Svatý Kopeček

Z Mikulova na Svatý kopeček půjdete křížovou cestou po modré turistické trase 1 kilometr. Zpět se můžete vydat po Naučné stezce Sv. Kopeček nebo můžete dále pokračovat po modré trase až k lomu "Janíčův vrch".

Kde zaparkovat

Parkovat můžete na vyhrazených parkovištích v Mikulově. Nejblíže ke Svatému kopečku je z parkoviště ve Vrchlického ulici.  Platbu uhradíte v parkomatu -  5 korun za půl hodiny, 40 korun za každou další započatou hodinu. 

Občerstvení 

Na jídlo můžete zavítat třeba do Pivovarské restaurace v Mikulově s venkovní zahradou. Nachází se v  České ulici, nedaleko místa ve Vrchlické, kde jste nechali auto.  Další možnosti občerstvení jsou v okolí.

Tip na výlet s dětmi 

Navštivte malý český Jadran
Při návštěvě Mikulova se s dětmi vydejte do lomu u Mariánského mlýna.  Z Mikulova k němu dojdete po modré turistické značce, která vede právě přes Svatý kopeček. V nedávné době byla cesta  osazena jedenácti informačními panely Naučné stezky Svatý kopeček. Pokud byste jeli autem, tak u příjezdové cesty je malé parkoviště. V letních dnech bývá však rychle  plné.  Nad lomem se vypíná  Janičův vrch, který se díky těžbě snížil z původních 322 m.n.m. na současných 249 m.n.m.  Vápenec se tu těžil ještě v roce 2004. Místo vám připomene chorvatskou pláž . Díky vápenci je v lomu průzračně čistá voda a lidé lom přezdívají na „malý český Jadran“.  Zpočátku je u pláže mělčina, která náhle přechází ve velkou hloubku. Správcem lomu je CHKO Pálava. Koupání je zde povoleno na vlastní nebezpečí, ale rozhodně nejde o veřejné koupaliště. K přírodě je třeba se chovat s respektem. Možná, že vám pak za odměnu vydá ze svého bohatství nějakou zkamenělinu, kterou si domů odvezete na památku. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.